WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.5.3 - en to sv_SE translation catalogue (590 entries)

en: "%1$s" shipping class cost in %2$s
sv_SE: "%1$s" fraktklasskostnad i %2$s

en: %1$d %2$s are missing translations.
sv_SE: Översättning av %1$d %2$s saknas.

en: %1$d %2$s is missing translations.
sv_SE: Översättning av %1$d %2$s saknas.

en: %1$d %2$s translation missing.
sv_SE: Översättning av %1$d %2$s saknas.

en: %1$d %2$s translations missing.
sv_SE: Översättning av %1$d %2$s saknas.

en: %1$s: Full name of the currency (e.g., “Euro”).
sv_SE: %1$s: Fullständigt namn på valutan (t.ex. “Euro”).

en: %1$s: Standard code representing the currency (e.g., USD for United States Dollar).
sv_SE: %1$s: Standardkod som representerar valutan (t.ex. USD för amerikanska dollar).

en: %1$s: Standard symbol representing the currency (e.g., “$” or “€”).
sv_SE: %1$s: Standardsymbol som representerar valutan (t.ex. “$” eller “€”).

en: %d products left
sv_SE: %d produkter kvar

en: %s do not require translation.
sv_SE: %s behöver inte översättas.

en: %s is installed and active.
sv_SE: %s är installerad och aktiv.

en: %s is not active.
sv_SE: %s är inte aktiv.

en: %s is not required in order to run WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce but it’s recommended if you want to use separate product images and galleries for different languages.
sv_SE: %s krävs inte för att köra WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce men rekommenderas om du vill använda separata produktbilder och gallerier för olika språk.

en: %s is not set up.
sv_SE: %s har inte ställts in.

en: %s is set up.
sv_SE: %s har ställts in.

en: %s items processed
sv_SE: %s objekt bearbetade

en: %s translation
sv_SE: %s översättning

en: (Space)
sv_SE: (blanksteg)

en: (previous value: %s)
sv_SE: (föregående värde: %s)

en: - Need a custom solution? %1$sContact our support%2$s - we’re here to help you migrate safely.
sv_SE: - Behöver du en skräddarsydd lösning? %1$sKontakta vår support%2$s - vi finns här för att hjälpa dig migrera säkert.

en: - Switch to a PHP-based template - you can select one from the %1$sconfiguration page%2$s.
sv_SE: - Byt till en PHP-baserad mall - du kan välja en från %1$skonfigurationssidan%2$s.

en: - To edit the original product, switch back to the default language.
sv_SE: - För att redigera originalprodukten, växla tillbaka till standardspråket.

en: - To edit this product's translation, use the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: - För att redigera den här produktens översättning, använd %1$sÖversättningspanelen%2$s.

en: -- Choose a widget area --
sv_SE: -- Välj ett widget-område --

en: 1454.07 &raquo; 1450 when set to 10
sv_SE: 1454,07 &raquo; 1450 när inställd till 10

en: 1454.07 &raquo; 1454 when set to 1
sv_SE: 1454,07 &raquo; 1454 när inställd till 1

en: 1454.07 &raquo; 1500 when set to 100
sv_SE: 1454,07 &raquo; 1500 när inställd till 100

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%1$s</code> translations to version <code>%2$s</code>.
sv_SE: <strong>WooCommerce-översättning tillgänglig</strong> &#8211; Installera eller uppdatera dina översättningar av <code>%1$s</code> till version <code>%2$s</code>.

en: API key (required)
sv_SE: API-nyckel (obligatorisk)

en: Account settings
sv_SE: Kontoinställningar

en: Action
sv_SE: Åtgärd

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Add Currencies
sv_SE: Lägg till valutor

en: Add a currency switcher to your store
sv_SE: Lägga till en valutaväxlare i din butik

en: Add a new currency switcher to a widget area
sv_SE: Lägg till en ny valutaväxlare i ett widget-område

en: Add currency
sv_SE: Lägg till valuta

en: Add new currency
sv_SE: Lägg till ny valuta

en: Add separate download files for translations when translating products
sv_SE: Lägg till separata nedladdningsfiler för översättningar vid översättning av produkter

en: Add separate download files for translations when you translate this product
sv_SE: Lägg till separata nedladdningsfiler för översättningar när du översätter denna produkt

en: Add translation
sv_SE: Lägg till översättning

en: Additional CSS
sv_SE: Ytterligare CSS

en: Additionally, you can use HTML tags %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s to customize the output when the switcher style is set to %1$sList of currencies%2$s, %3$sin line with official HTML standards for the select tag%4$s.
sv_SE: Dessutom kan du använda HTML-taggar %1$s(img, span, em, strong, u)%2$s för att anpassa utdata när växlarstilen är inställd på %1$sLista över valutor%2$s, %3$si linje med officiella HTML-standarder för select-taggen%4$s.

en: All %1$s have the same %2$s assignments.
sv_SE: Alla %1$s har samma %2$s-tilldelningar.

en: All %s are translated.
sv_SE: Alla %s är översatta.

en: All Accounts
sv_SE: Alla konton

en: All countries
sv_SE: Alla länder

en: All countries except
sv_SE: Alla länder förutom

en: All countries except...
sv_SE: Alla länder förutom...

en: All countries except:
sv_SE: Alla länder utom:

en: All currency switchers in your site are affected by the settings in this section.
sv_SE: Alla valutaväxlare på din webbplats påverkas av ändringarna i denna sektion.

en: All in selected currency
sv_SE: Allt i vald valuta

en: All the products will be removed from the current order in order to change the currency
sv_SE: Alla produkter tas bort från den aktuella beställningen för att kunna ändra valuta

en: All the products will be removed from the current order in order to change the language
sv_SE: Alla produkter kommer att tas bort från den aktuella beställningen för att kunna ändra språket

en: Allow to translate missing product reviews
sv_SE: Tillåt översättning av saknade produktrecensioner

en: Allowed HTML tags: <img> <span> <u> <strong> <em>
sv_SE: Tillåtna HTML-taggar: <img> <span> <u> <strong> <em>

en: And more!
sv_SE: Med mera!

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: At least one currency must be enabled for this language!
sv_SE: Minst en valuta måste vara aktiverad för det här språket!

en: At least one of these fields is required: title, content or excerpt
sv_SE: Minst ett av dessa fält är obligatoriska: titel, innehåll eller utdrag

en: Attribute Slug
sv_SE: Attributslug

en: Attribute slug: %s
sv_SE: Attributslug: %s

en: Automatic Exchange Rates
sv_SE: Automatiska valutakurser

en: Autosubtract amount
sv_SE: Subtrahera belopp automatiskt

en: Available parameters
sv_SE: Tillgängliga parametrar

en: Bank Account
sv_SE: Bankkonto

en: Because this site uses the default permalink structure, you cannot use slug translation for product permalinks.
sv_SE: Eftersom den här webbplatsen använder standard-permalänkstrukturen kan du inte använda sluggöversättning för produktpermalänkar.

en: Blue
sv_SE: Blå

en: Booking currency
sv_SE: Bokningsvaluta

en: Bookings
sv_SE: Bokningar

en: Border
sv_SE: Ram

en: Button text
sv_SE: Knapptext

en: By default, show reviews in all languages
sv_SE: Som standard, visa recensioner på alla språk

en: Caching may cause currency display issues for your customers if you are using the multicurrency feature.
sv_SE: Att cacha kan orsaka problem med visning av valutor för dina kunde om du använder funktionen för flera valutor.

en: Calculate costs in other currencies automatically
sv_SE: Beräkna kostnader i andra valutor automatiskt

en: Calculate prices in other currencies automatically
sv_SE: Beräkna automatiskt priserna i andra valutor

en: Calculate shipping costs in other currencies automatically
sv_SE: Beräkna automatiskt fraktkostnader i andra valutor

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancel (stay with the Translation Editor)
sv_SE: Avbryt (fortsätt med översättningsredigeraren)

en: Cannot get exchange rates. Connection failed.
sv_SE: Det går inte att hämta valutakurser. Anslutningen misslyckades.

en: Cart
sv_SE: Varukorg

en: Change Password
sv_SE: Byt lösenord

en: Change default language
sv_SE: Ändra standardspråk

en: Changes in these translations will affect terms in general! ( Not only for this product )
sv_SE: Ändringar av dessa översättningar påverkar termer generellt (inte enbart denna produkt)

en: Checkout
sv_SE: Kassa

en: Checkout &rarr; Pay
sv_SE: Kassa &rarr; Betala

en: Choose a file
sv_SE: Välj en fil

en: Choose which currency to display when a client switches languages
sv_SE: Välj vilken valuta som ska visas när en klient byter språk

en: Choose which product attributes you want to translate
sv_SE: Välj vilka produktattribut du vill översätta

en: Cleanup tools
sv_SE: Städverktyg

en: Clear all colors
sv_SE: Rensa alla färger

en: Clear list
sv_SE: Rensa lista

en: Click continue to create missing WooCommerce pages translate your store pages into the following languages:
sv_SE: Klicka på fortsätt för att skapa saknade WooCommerce-sidor och översätta butikssidorna till följande språk:

en: Click continue to translate your store pages into the following languages:
sv_SE: Klicka för att fortsätta översätta dina butikssidor till följande språk:

en: Click to see the prices in the other currencies as they are currently shown on the front end.
sv_SE: Klicka för att se hur priserna i de andra valutorna för närvarande ser ut i frontend.

en: Client ID
sv_SE: Klient-ID

en: Client Location
sv_SE: Kundens geografiska plats

en: Collapse
sv_SE: Dölj

en: Color theme
sv_SE: Färgtema

en: Completed
sv_SE: Slutfört

en: Composite Products ( Components )
sv_SE: Composite Products (komponenter)

en: Composite Products ( Scenarios )
sv_SE: Composite Products (scenarier)

en: Configuration Warnings
sv_SE: Konfigurationsvarningar

en: Configure multicurrency for multilingual sites
sv_SE: Konfigurera flera olika valutor för flerspråkiga webbplatser

en: Configure multicurrency mode
sv_SE: Konfigurera läge för flera valutor

en: Configure per country availability for this payment gateway
sv_SE: Konfigurera per landtillgänglighet för denna betalnings-gateway

en: Configure products slug translation
sv_SE: Konfigurera översättning för produktslugg

en: Configure specific product properties that should be synced to translations.
sv_SE: Konfigurera specifika produktegenskaper som ska synkroniseras till översättningar.

en: Configure thumbnail and gallery synchronization to translations.
sv_SE: Konfigurera synkronisering av minibilder och galleri med översättningar.

en: Congrats on making your first multicurrency sale!
sv_SE: Grattis till din första försäljning i flera valutor!

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Content / Description
sv_SE: Innehåll / beskrivning

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Core
sv_SE: Standard

en: Costs and values in custom currencies
sv_SE: Kostnader och värden i anpassade valutor

en: Country availability
sv_SE: Landtillgänglighet

en: Create custom pricing in each currency
sv_SE: Skapa anpassade priser för respektive valuta

en: Create missing translations
sv_SE: Skapa saknade översättningar

en: Create missing translations for product attributes:
sv_SE: Skapa saknade översättningar för produktattribut:

en: Create store pages in all your site's languages
sv_SE: Skapa butikssidor på alla webbplatsens språk

en: Currencies
sv_SE: Valutor

en: Currencies order updated
sv_SE: Valutaordning har uppdaterats

en: Currencies to display for each language
sv_SE: Valutor att visa för varje språk

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency - no orders found
sv_SE: Valuta - inga beställningar hittades

en: Currency Position
sv_SE: Valutaposition

en: Currency Preview
sv_SE: Förhandsgranska valuta

en: Currency available in
sv_SE: För närvarande tillgängligt i

en: Currency displayed first
sv_SE: Valutan visas först

en: Currency settings for %s
sv_SE: Valutainställningar för %s

en: Currency switcher
sv_SE: Valutaväxlare

en: Currency switcher colors
sv_SE: Färger för valutaväxlare

en: Currency switcher options
sv_SE: Alternativ för valutaväxlare

en: Currency switcher preview
sv_SE: Förhandsgranska valutaväxlare

en: Currency switcher style
sv_SE: Stil på valutaväxlare

en: Current currency background color
sv_SE: Bakgrundsfärg för aktuell valuta

en: Current currency font color
sv_SE: Teckenfärg på aktuell valuta

en: Currently, there are %s variations that need to be created.
sv_SE: För närvarande finns %s variationer som behöver skapas.

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Custom Product attributes
sv_SE: Anpassade produktattribut

en: Custom Tabs
sv_SE: Anpassade flikar

en: Custom field %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
sv_SE: Anpassat fält %s konfigurering från filen wpml-config.xml ändrades!

en: Custom settings for %s
sv_SE: Anpassade inställningar för %s

en: Custom taxonomy %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
sv_SE: Anpassad taxonomi %s konfigurering från filen wpml-config.xml ändrades!

en: Custom type %s configuration from wpml-config.xml file was altered!
sv_SE: Anpassad typ %s konfigurering från filen wpml-config.xml ändrades!

en: Customize the currency switcher
sv_SE: Anpassa valutaväxlaren

en: Daily
sv_SE: Dagligen

en: Decide if you want to add multiple currencies to your store
sv_SE: Besluta om du vill lägga till flera valutor till din butik

en: Decimal Separator
sv_SE: Decimalavskiljare

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 1/6]
en: Some taxonomies in your site are forced to be untranslatable. This is causing a problem when you're trying to run a multilingual WooCommerce site.
sv_SE: Vissa taxonomier på din webbplats tvingas vara oöversatta. Detta skapar problem när du försöker köra en flerspråkig WooCommerce-webbplats.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 2/6]
en: A plugin or the theme are probably doing this.
sv_SE: Ett insticksprogram eller tema orsakar antagligen detta.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 3/6]
en: What you can do:
sv_SE: Det du kan göra är:

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 4/6]
en: 1. Temporarily disable plugins and see if this message disappears.
sv_SE: 1. Inaktivera insticksprogram tillfälligt och se om det här meddelandet försvinner.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 5/6]
en: 2. Temporarily switch the theme and see if this message disappears.
sv_SE: 2. Byt tema tillfälligt och se om det här meddelandet försvinner.

[ctx: Default taxonomies must be translatable: 6/6]
en: It's best to contact %s, tell that you're getting this message and offer to send a Duplicator copy of the site. We will work with the theme/plugin author and fix the problem for good. In the meanwhile, we'll give you a temporary solution, so you're not stuck.
sv_SE: Det är bäst att kontakta %s, berätta att du får detta meddelande och erbjuda dig att skicka en Duplicator-kopia av webbplatsen. Vi kommer att arbeta med temats/insticksprogrammets skapare och åtgärda problemet för gott och ge dig en tillfällig lösning så att du inte fastnar.

en: Default: %name% (%1$symbol%) - %2$code%
sv_SE: Standard: %name% (%1$symbol%) - %2$code%

en: Define how to display product reviews on the product page by default. The customer will be still able to filter reviews by language.
sv_SE: Ange hur produktrecensioner ska visas på sidan som standard. Kunderna kommer fortfarande att kunna filtrera recensionerna på språk.

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Determined automatically based on exchange rate
sv_SE: Fastställa automatiskt baserat på växelkurs

en: Disable %1$s for %2$s
sv_SE: Inaktivera %1$s för %2$s

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Dismiss
sv_SE: Avvisa

en: Display original images on the translated product front page if images not specified
sv_SE: Visa originalbilder på den översatta produktens visningssida om inga bilder har specificerats

en: Do you want to add more currencies to your store?
sv_SE: Vill du lägga till fler valutor till din butik?

en: Down
sv_SE: Ned

en: Download Files
sv_SE: Ladda ned filer

en: Download Files for Variation #%s
sv_SE: Ladda ned filer för variation #%s

en: Downloading translations... Please don't close this page.
sv_SE: Laddar ner översättningar... Stäng inte den här sidan.

en: Drag and drop the currencies to change their order
sv_SE: Dra och släpp valutorna för att ändra sortering

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit %s Currency Switcher
sv_SE: Redigera %s-valutaväxlare

en: Edit My Address
sv_SE: Redigera min adress

en: Edit Product Currency Switcher
sv_SE: Redigera valutaväxlare för produkt

en: Edit currency switcher
sv_SE: Redigera valutaväxlare

en: Edit translation
sv_SE: Redigera översättning

en: Enable %1$s for %2$s
sv_SE: Aktivera %1$s för %2$s

en: Enable automatic exchange rates
sv_SE: Aktivera automatiska valutakurser

en: Enable costs in custom currencies
sv_SE: Aktivera kostnader i anpassade valutor

en: Enable the multicurrency mode
sv_SE: Aktivera läget för flera valutor

en: Enable this if you want to translate attribute values with WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
sv_SE: Aktivera detta om du vill översätta attributvärden med WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: Enable/disable
sv_SE: Aktivera/Inaktivera

en: Enter API key
sv_SE: Ange API-nyckel

en: Enter prices in other currencies
sv_SE: Ange priser i andra valutor

en: Error saving settings.
sv_SE: Fel vid lagring av inställningar.

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Exchange Rate
sv_SE: Växelkurs

en: Exchange rate = %s exchange rate x (1 + lifting charge / 100)
sv_SE: Växelkurs = %s växelkurs x (1 + växlingsavgift/100)

en: Exchange rates source
sv_SE: Källa för valutakurser

en: Exchange rates updated successfully
sv_SE: Valutakurser har uppdaterats

en: Existing translations and variations associated will be deleted.
sv_SE: Spännande översättningar och kopplade variationer kommer att tas bort.

en: External Product
sv_SE: Extern produkt

en: File URL
sv_SE: Fil-URL

en: Fix incorrect or missing translation links for product variations
sv_SE: Åtgärda felaktiga eller saknade översättningslänkar för produktvariationer

en: Fix missing product reviews
sv_SE: Åtgärda saknade produktrecensioner

en: Fix multilingual information
sv_SE: Åtgärda flerspråkig information

en: Fix product taxonomies
sv_SE: Åtgärda produkttaxonomier

en: Fixer.io API key
sv_SE: Fixer.io API-nyckel

en: For 1454.07, when the increment for the nearest integer is 100 and the auto-subtract amount is 1, the resulting amount is 1499.
sv_SE: För 1454,07, när ökningen till närmaste heltal är 100 och det automatiskt avdragna beloppet är 1, blir det resulterande beloppet 1499.

en: From&hellip;
sv_SE: Från&hellip;

en: Global Attributes
sv_SE: Globala attribut

en: Go back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Go to WPML &rarr; Taxonomy Translation to translate Taxonomy terms manually
sv_SE: Gå till WPML &rarr; Taxonomy Translation för att översätta taxonomitermer manuellt

en: Go to WPML &rarr; Translation Management to translate Products
sv_SE: Gå till WPML &rarr; Översättningshantering för att översätta produkter

en: Gray
sv_SE: Grå

en: Great! Now you can use Geolocation to determine default currency for chosen languages. You can edit that key in
sv_SE: Bra! Nu kan du använda geolokalisering för att fastställa standardvaluta för valda språk. Du kan också redigera den nyckeln I

en: Heading
sv_SE: Rubrik

en: Here you can set different prices for the %s in multiple currencies:
sv_SE: Här kan du ställa in olika priser i olika valutor för %s:

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hide This Message
sv_SE: Dölj detta meddelande

en: Hide more
sv_SE: Visa mindre

en: Hide prices in other currencies
sv_SE: Dölj priser i andra valutor

en: Hourly
sv_SE: Timvis

en: How to translate permalinks for product taxonomies
sv_SE: Så här översätter du permalänkar för produkttaxonomier

en: How to translate product permalinks
sv_SE: Så här översätter du permalänkar för produkter

en: How to translate this?
sv_SE: Hur översätter jag detta?

en: I'll do the setup later
sv_SE: Jag gör inställningarna senare

en: If you are using a page builder to design WooCommerce products, you should only use WPML's Translation Editor.
sv_SE: Om du använder ett sidbyggarverktyg för att skapa WooCommerce-produkter ska du enbart använda WPML:s översättningsredigerare.

en: If you are using downloadable products, you can choose to have their paths
                                                synchronized, or seperate for each language.
sv_SE: Om du använder nedladdningsbara produkter kan du välja om sökvägarna
     ska vara synkroniserade eller separata för varje språk.

en: If you have it already, install and activate it. Otherwise, %1$sbuy WPML%2$s.
sv_SE: Om du redan har det ska du installera och aktivera det. Annars ska du %1$sköpa WPML%2$s.

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Important: Action Needed for Your Currency Switcher
sv_SE: Viktigt: åtgärd krävs för din valutaväxlare

en: Increment for nearest integer
sv_SE: Påslag för närmsta heltal

en: Install WooCommerce Pages
sv_SE: Installera WooCommerce-sidor

en: Introduction
sv_SE: Introduktion

en: Invalid currency parameter: "%s"
sv_SE: Ogiltig valutaparameter: "%s"

en: Invalid language parameter: "%s"
sv_SE: Ogiltig språkparameter: "%s"

en: Invalid nonce
sv_SE: Ogiltig nonce

en: Invalid taxonomy %s
sv_SE: Ogiltig taxonomi %s

en: It’s recommended that you translate products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: Vi rekommenderar att du översätter produkter från %1$sTranslation Dashboard%2$s.

en: Keep
sv_SE: Behåll

en: Keep %s
sv_SE: Behåll %s

en: Keep using %s
sv_SE: Fortsätt att använda %s

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Language
sv_SE: Språk

en: Last updated: %s
sv_SE: Senast uppdaterad: %s

en: Learn how to generate a free license key
sv_SE: Läs hur du genererar en gratis licensnyckel

en: Learn more
sv_SE: Mer information

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Left with space
sv_SE: Vänster med mellanrum

en: Let's continue
sv_SE: Låt oss forstätta

en: Let's make your WooCommerce store multilingual
sv_SE: Låt oss göra din WooCommerce-butik flerspråkig

en: Lifting charge
sv_SE: Växlingsavgift

en: Live Publishable Key
sv_SE: Live publicerbar nyckel

en: Live Secret Key
sv_SE: Live hemlig nyckel

en: Location based
sv_SE: Platsbaserad

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
sv_SE: Vill du importera din flerspråkiga butik? Med %1$s och %2$s på både den ursprungliga och den nya webbplatsen kan du exportera och importera dina översättningar automatiskt.

en: Looks like you are upgrading from a previous version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Would you like to automatically create translated variations and images?
sv_SE: Det verkar som att du uppgraderar från en tidigare version av WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Vill du automatiskt skapa översatta variationer och bilder?

en: Lost Password
sv_SE: Glömt lösenord

en: Make your store multilingual
sv_SE: Gör din butik flerspråkig

en: Make your store multilingual and enable multiple currencies | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>
sv_SE: Gör din butik flerspråkig och aktivera flera valutor | <a href="https://wpml.org/documentation/related-projects/woocommerce-multilingual/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=wcml">Documentation</a>

en: Manually
sv_SE: Manuellt

en: MaxMind Licence Key
sv_SE: MaxMind licensnyckel

en: Merchant ID
sv_SE: Handlar-ID

en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
sv_SE: Ska du migrera din flerspråkiga butik? Med %s kan du överföra ditt översatta innehåll till en ny webbplats, inklusive korsförsäljning, merförsäljning och produktattribut.

en: Monthly on the
sv_SE: Månadsvis på den

en: Monthly on the %s
sv_SE: Månadsvis på den %s

en: More details
sv_SE: Mer information

en: Multi-currency is enabled, but no secondary currencies have been set. %1$sAdd secondary currency%2$s.
sv_SE: Flera valutor är aktiverat men inga sekundära valutor har lagts till. %1$sLägg till sekundär valuta%2$s.

en: Multi-currency is not enabled.
sv_SE: Multi-valutor är inte aktiverat.

en: Multi-currency settings
sv_SE: Inställning för flera valutor

en: Multicurrency Settings
sv_SE: Inställningar för Multicurrency

en: Multicurrency documentation
sv_SE: Dokumentation om flera valutor

en: Multilingual Content Setup
sv_SE: Inställningar för flerspråkigt innehåll

en: Multilingual Settings
sv_SE: Inställningar för Multilingual

en: Multiple Currencies
sv_SE: Flera valutor

en: My Account
sv_SE: Mitt konto

en: N/A
sv_SE: Ej tillämpligt

en: Name
sv_SE: Namn

en: Native WooCommerce product editing screen
sv_SE: Ursprunglig skärmbild för WooCommerce produktredigering

en: Nearest
sv_SE: Närmaste

en: New Widget Area Currency Switcher
sv_SE: Ny valutaväxlare för widget-område

en: No - dismiss
sv_SE: Nej - avvisa

en: No shipping class cost in %s
sv_SE: Ingen fraktklasskostnad i %s

en: No, use only one currency
sv_SE: Nej, använd endast en valuta

en: Not sure which option to choose? Read about %1$spotential issues when switching languages and currencies while the cart has items%2$s.
sv_SE: Osäker på vilket alternativ du ska välja? Läs om %1$spotentiella problem vid byte av språk och valutor när det ligger artiklar i varukorgen%2$s.

en: Not yet supported
sv_SE: Stöds ännu inte

en: Number of Decimals
sv_SE: Antal decimaler

en: OK (translate with the WordPress editor)
sv_SE: OK (översätt med WordPress-redigeraren)

en: OnTheGoSystems
sv_SE: Onthegosystems

en: One or more WooCommerce pages have not been created.
sv_SE: En eller fler WooCommerce-sidor har inte skapats.

en: Only numeric
sv_SE: Endast siffror

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Order Received
sv_SE: Beställning mottagen

en: Order currency:
sv_SE: Beställ valuta:

en: Order of currencies
sv_SE: Valutasortering

en: Original
sv_SE: Ursprunglig

en: Original Slug
sv_SE: Ursprunglig Slug

en: Original language
sv_SE: Originalspråk

en: Other currency background color
sv_SE: Bakgrundsfärg för övrig valuta

en: Other currency font color
sv_SE: Teckenfärg på övrig valuta

en: PayPal Email
sv_SE: E-postadress för PayPal

en: Payment Gateways
sv_SE: Betalnings-gateways

en: Permalink settings
sv_SE: Permalänk-inställningar

en: Person Type Name
sv_SE: Persontypsnamn

en: Person Types
sv_SE: Persontyper

en: Placeholder
sv_SE: Platshållare

en: Please add another currency to fully utilize multicurrency mode. If you do not need multiple currencies, you can disable this setting to improve your site's performance.
sv_SE: Lägg till ytterligare valuta för att utnyttja läget för flera valutor fullt ut. Om du inte behöver flera valutor kan du inaktivera denna inställning och förbättra webbplatsens prestanda.

en: Please choose a different permalink structure or disable slug translation.
sv_SE: Välj en annan permalänkstruktur eller inaktivera sluggöversättning.

en: Please enter a valid number
sv_SE: Ange ett giltigt nummer

en: Please enter in a value less than the regular price
sv_SE: Ange med ett värde mindre än standardpriset

en: Please go to the %1$s and fill in your %2$s.
sv_SE: Gå till %1$s och fyll i din %2$s.

en: Please make a backup of your database before using these tools
sv_SE: Gör en säkerhetskopia av din databas innan du använder dessa verktyg

en: Please note that the payment will be made in %1$s. Your total will be approximately %2$s, depending on the current exchange rate.
sv_SE: Observera att betalningen kommer att göras i %1$s. Din totalsumma blir cirka %2$s, beroende på den aktuella växelkursen.

en: Please note: without a free MaxMind key, your geolocation calls will be limited and your site performance may be impacted.
sv_SE: Obs! Utan en gratis MaxMind-nyckel kommer dina geolokaliseringssamtal att begränsas och din webbplatsprestanda kan påverkas.

en: Plugins Status
sv_SE: Status insticksprogram

en: Prefer to translate manually?
sv_SE: Föredrar du att översätta manuellt?

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Proceed
sv_SE: Fortsätt

en: Processing
sv_SE: Bearbetar

en: Processing...
sv_SE: Bearbetar...

en: Product
sv_SE: Produkt

en: Product Add-ons Group "%s"
sv_SE: Produkttillägg grupp "%s"

en: Product Attribute Base
sv_SE: Bassökväg för produktattribut

en: Product Base
sv_SE: Produktutbud

en: Product Bundles
sv_SE: Produktpaket

en: Product Category Base
sv_SE: Bassökväg för produktkategorier

en: Product Shop Base
sv_SE: Bassökväg för produktbutik

en: Product Tag Base
sv_SE: Bassökväg för produktetiketter

en: Product Translation Interface
sv_SE: Produktöversättningsgränssnitt

en: Product attribute base
sv_SE: Bassökväg för produktattribut

en: Product base
sv_SE: Produktutbud

en: Product category base
sv_SE: Bassökväg för produktkategorier

en: Product not found: %d
sv_SE: Det gick inte att hitta produkten: %d

en: Product page Currency Switcher
sv_SE: Valutaväxlare för produktsida

en: Product reviews
sv_SE: Produktrecensioner

en: Product tabs
sv_SE: Produktflikar

en: Product tag base
sv_SE: Bassökväg för produktetiketter

en: Product url
sv_SE: Produkt-URL

en: Products Download Files
sv_SE: Produktnedladdningsfiler

en: Products Media Synchronization
sv_SE: Synkronisering av produktmedia

en: Products Missing Translations
sv_SE: Produkter saknar översättningar

en: Products Synchronization
sv_SE: Produktsynkronisering

en: Products before cart reset
sv_SE: Produkter innan varukorgen återställdes

en: Products removed after switching to %s:
sv_SE: Produkter borttagna efter byte till %s:

en: Prompt for a confirmation and reset the cart
sv_SE: Uppmana om bekräftelse och återställ varukorgen

en: Purchase WPML now
sv_SE: Köp WPML nu

en: Purchase note
sv_SE: Köpnotering

en: Quick Edit
sv_SE: Snabbändring

en: Quick Edit isn't available for product translations:
sv_SE: Snabbredigering är inte tillgänglig för produktöversättningar:

en: Quick edit "%s" inline
sv_SE: Snabbredigera "%s" inline

en: Rate
sv_SE: Kurs

en: Regular Price
sv_SE: Ordinarie pris

en: Remove unused custom fields from product and variation translations
sv_SE: Ta bort oanvända anpassade fält från produkt- och variationsöversättningar

[ctx: Reset cart option warning 1]
en: Because of some elements in your site configuration, when the users switch the currency or the language on the front end, the cart content might not be synchronized correctly.
sv_SE: P.g.a. vissa element i din platskonfiguration kan innehållet i varukorgen eventuellt inte synkroniseras korrekt när användare byter valuta eller språk på besökssidan.

[ctx: Reset cart option warning 2]
en: It is recommended that you %s with the option to reset the cart in a situation like this.
sv_SE: Det rekommenderas att du %s med alternativet att återställa varukorgen i en sådan här situation.

en: Resources
sv_SE: Resurser

en: Resources Label
sv_SE: Etikett för resurser

en: Resources label
sv_SE: Etikett för resurser

en: Review WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
sv_SE: Recensera WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: Right
sv_SE: Höger

en: Right now, there are no products needing translation.
sv_SE: Just nu finns det inga produkter som behöver översättning.

en: Right now, there are no taxonomy terms needing translation.
sv_SE: Just nu behöver inga taxonomitermer översättas.

en: Right with space
sv_SE: Höger med mellanrum

en: Round the converted price to the closest integer. %se.g. 15.78 becomes 16.00
sv_SE: Avrunda det konverterade priset till närmaste heltal. %sT.ex. 15,78 blir 16,00

en: Rounding to the nearest integer
sv_SE: Avrundning till närmsta heltal

en: Run the selected tools
sv_SE: Kör de valda verktygen

en: Running WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce with default language other than English.
sv_SE: Kör WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce med annat standardspråk än engelska.

en: Sale Price
sv_SE: Extrapris

en: Same as default currency
sv_SE: Samma som standardvaluta

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Schedule
sv_SE: Schema

en: Secondary currencies: %s
sv_SE: Sekundära valutor: %s

en: Secret Key
sv_SE: Hemlig nyckel

en: Select a preset
sv_SE: Välj en förinställning

en: Select currency
sv_SE: Välj valuta

en: Select which attributes in your store should be translatable:
sv_SE: Välj vilka attribut i din butik som ska vara översättningsbara:

en: Set costs in other currencies manually
sv_SE: Ange kostnader i andra valutor manuellt

en: Set dates
sv_SE: Ställ in datum

en: Set different slugs in different languages for %s on WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce URLs translations page
sv_SE: Ställ in olika permalänkar på olika språk för %s på WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce URL-översättningssida

en: Set exchange rates
sv_SE: Ställa in växelkurser

en: Set on %s
sv_SE: Inställt på %s

en: Set prices in other currencies manually
sv_SE: Ställ in priser i andra valutor manuellt

en: Set product types as not translatable and delete unwanted translations
sv_SE: Ställ in produkttyper som inte översättningsbara och ta bort oönskade översättningar

en: Set shipping costs in other currencies manually
sv_SE: Ange fraktkostnader i andra valutor manuellt

en: Set the currency in which your customer will see the final price when they checkout. Choose which accounts they will see in their payment message.
sv_SE: Ställ in den valuta i vilken din kund kommer att se slutsumman när de checkar ut. Välj vilka konton som ska visas i betalningsmeddelandet.

en: Set up %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s to translate your store and add more currencies.
sv_SE: Konfigurera %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce%2$s för att översätta din butik och lägga till fler valutor.

en: Set your translation options
sv_SE: Ställ in dina översättningsalternativ

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Shop
sv_SE: Butik

en: Shop page
sv_SE: Butikssida

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show a currency switcher on the product page template
sv_SE: Visa valutaväxlare i produktsidemallen

en: Show all currencies
sv_SE: Visa alla valutor

en: Show currencies based on
sv_SE: Visa valutor baserat på

en: Show only products with %1$scustom prices%2$s in secondary currencies
sv_SE: Visa endast produkter med %1$sanpassade priser%2$s i sekundära valutor

en: Show only reviews in %1$s (%2$s)
sv_SE: Visa endast recensioner i %1$s (%2$s)

en: Show reviews in all languages  (%s)
sv_SE: Visa recensioner på alla språk (%s)

en: Shows a list of the products that existed in the cart before the cart is reset on the front end after switching the language or the currency. It will be hidden when there are no products to show.
sv_SE: Visar en lista över produkter som fanns i varukorgen innan korgen återställdes p.g.a. att språk eller valuta ändrades. Den kommer att vara dold om det inte finns några produkter att visa.

en: Sign-up Fee
sv_SE: Registreringsavgift

en: Site Language
sv_SE: Webbplatsspråk

en: Slug
sv_SE: Slugg

en: Slug type
sv_SE: Slug-typ

en: Some settings from the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce wpml-config.xml file have been overwritten.
sv_SE: Vissa inställningar från WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce wpml-config.xml-filen har skrivits över.

en: Some translated %1$s have different %2$s assignments.
sv_SE: Vissa översatta %1$s har andra %2$s-tilldelningar.

en: Something went wrong, please reload the page and try again
sv_SE: Något gick fel, vänligen ladda om sidan och försök igen

en: Specific countries
sv_SE: Specifika länder

en: Start the Setup Wizard
sv_SE: Starta installationsguiden

en: Store Pages
sv_SE: Butikssidor

en: Store URLs
sv_SE: Butik-URL:er

en: Subscription Price
sv_SE: prenumerationspris

en: Successfully updated %1$s for all translated %2$s.
sv_SE: %1$s har uppdaterats för alla översatta %2$s.

en: Switch back to %s
sv_SE: Växla tillbaka till %s

en: Switching currencies when there are items in the cart
sv_SE: Växla valutor när det finns varor i varukorgen

en: Switching currency?
sv_SE: Byta valuta?

en: Switching language?
sv_SE: Byta språk?

en: Switching languages when there are items in the cart
sv_SE: Byta språk när det finns varor i varukorgen

en: Sync products and product taxonomies order.
sv_SE: Synkronisera beställningar av produkter och produkt-taxonomier.

en: Sync publishing date for translated products.
sv_SE: Synkronisera utgivningsdatum för översatta produkter.

en: Synchronization complete!
sv_SE: Synkronisering klar!

en: Synchronize %s assignment in content
sv_SE: Synkronisera %s-uppgifter i innehåll

en: Synchronize attributes and update product variations
sv_SE: Synkronisera attribut och uppdatera produktvariationer

en: Synchronize cart content when switching currencies
sv_SE: Synkronisera varukorgsinnehåll när du byter valuta

en: Synchronize cart content when switching languages
sv_SE: Synkronisera varukorgsinnehåll vid byte av språk

en: Synchronize data into translations
sv_SE: Synkronisera data till översättningar

en: Synchronize metadata for product categories (display type, thumbnail)
sv_SE: Synkronisera metadata för produktkategorier (visningstyp, miniatyrbild)

en: Synchronize product variations
sv_SE: Synkronisera produktvariationer

en: Synchronize products image galleries
sv_SE: Synkronisera produktbildsgallerier

en: Synchronize stock for products and product variations
sv_SE: Synkronisera lager för produkter och produktvariationer

en: Tab Title
sv_SE: Flikens namn

en: Take this and edit
sv_SE: Ta denna och redigera

en: Taxonomies Missing Translations
sv_SE: Taxonomier saknar översättningar

en: Template for currency switcher
sv_SE: Mall för valutaväxlare

en: Term not found: %d
sv_SE: Termen hittades inte: %d

en: Test Publishable Key
sv_SE: Testa publicerbar nyckel

en: Test Secret Key
sv_SE: Test hemlig nyckel

en: The Translation Controls Have Moved
sv_SE: Översättningskontrollerna har flyttats

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
sv_SE: Ändringarna du gjorde kommer att gå förlorade om du lämnar den här sidan.

en: The default currency was changed. In order to show accurate prices in all currencies, you need to update the exchange rates under the %1$sMulti-currency%2$s configuration.
sv_SE: Standardvalutan har ändrats. För att visa korrekta priser i alla valutor måste valutakursen uppdateras under konfigureringen %1$sFlera valutor%2$s.

[ctx: The description for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The minimal order amount if customer choose %s as a purchase currency.
sv_SE: Lägsta orderbelopp om kunden väljer %s som köpvaluta.

[ctx: The description for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: The shipping cost if customer choose %s as a purchase currency.
sv_SE: Fraktkostnad om kunden väljer %s som köpvaluta.

[ctx: The label for the field with minimal order amount in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Minimal order amount in %s
sv_SE: Lägsta orderbelopp i %s

[ctx: The label for the field with shipping cost in additional currency. The currency symbol will be added in place of %s specifier.]
en: Cost in %s
sv_SE: Kostnad i %s

en: The lifting charge adjusts the exchange rate provided by the selected service before it is saved. The exchange rates displayed in the table above include the lifting charge.
sv_SE: Växlingsavgiften ändrar valutakursen beroende på vald tjänst innan den sparas. Valutakurser som visas i tabellen ovan inkluderar växlingsavgiften.

en: The multi-currency mode cannot be enabled as a specific currency was not set. Go to the %1$sWooCommerce settings%2$s page and select the default currency for your store.
sv_SE: Läget för flera valutor kan inte aktiveras eftersom ingen specifik valuta angivits. Gå till sidan %1$sWooCommerce-inställningar%2$s och välj standardvaluta för din butik.

en: The recommended way is using the WPML Translation Editor. It is streamlined for making the translation process much easier while also providing a much better integration with various WooCommerce extensions.
sv_SE: Det rekommenderade sättet är att använda WPML Translation Editor. Det är specialanpassat för att göra översättningsprocessen mycket enklare samtidigt som det integrerar bättre med andra WooCommerce-tillägg.

en: The resulting price will be an increment of this value after initial rounding.%se.g.:
sv_SE: Det resulterande priset blir en ökning av detta värde efter inledande avrundning.%sT.ex.:

en: The value to be subtracted from the amount obtained previously.
sv_SE: Värdet kommer att dras bort från det tidigare erhållna beloppet.

en: There are <strong>%s product(s)</strong> in total.
sv_SE: Det finns totalt <strong>%s produkt(er)</strong>.

en: There are <strong>%s product(s)</strong> with variations.
sv_SE: Det finns <strong>%s produkt(er)</strong> med variationer.

en: There are <strong>%s variation(s)</strong> in total.
sv_SE: Det finns totalt <strong>%s variation(er)</strong>.

en: There are no attributes defined
sv_SE: Det finns inga angivna attribut

en: There are some settings that require careful attention.
sv_SE: Det finns vissa inställningar som kräver extra uppmärksamhet.

en: These pages are currently being translated by translators via WPML:
sv_SE: Dessa sidor översätts för närvarande av översättare via WPML:

en: This action lets you automatically apply the %s taxonomy to your content in different languages. It will scan the original content and apply the same taxonomy to translated content.
sv_SE: Åtgärden gör att du automatiskt kan tillämpa %s-taxonomin på ditt innehåll på olika språk. Den låter dig skanna originalinnehållet och tillämpa samma taxonomi på översatt innehåll.

en: This feature was disabled. Please enable %1$sWPML cookies%2$s to continue.
sv_SE: Denna funktion är inaktiverad. Aktivera %1$sWPML cookies%2$s för att fortsätta.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
sv_SE: Detta fält är låst för redigering eftersom WPML kommer att kopiera värdet från originalspråket.

en: This gateway does not support %s. To show this gateway please select another currency.
sv_SE: Denna gateway har inte stöd för %s. Välj en annan valuta för att visa denna gateway.

en: This is a translation of %1$s. Some of the fields are not editable. It's recommended that you translate products from the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
sv_SE: Detta är en översättning av %1$s. Vissa av fälten är inte redigerbara. Vi rekommenderar att du översätter produkter från %2$sTranslation Dashboard%3$s.

en: This may cause problems with URLs in different languages.
sv_SE: Detta kan orsaka problem med URL:er på olika språk.

en: This page allows you to translate all strings that are being used by WooCommerce in building different type of urls. Translating them enables you to have fully localized urls that match the language of the pages.
sv_SE: Denna sida gör det möjligt att översätta alla strängar som används av WooCommerce för att bygga olika typer av URL:er. Genom att översätta dem får du helt lokaliserade URL:er som matchar språket på sidorna.

en: This taxonomy does not require translation.
sv_SE: Denna taxonomi behöver inte översättas.

en: This taxonomy requires translation.
sv_SE: Denna taxonomi behöver översättas.

en: This translation job will no longer be assigned to you. Other translators will be able take it and continue the translation.
sv_SE: Detta översättningsjobb kommer inte längre att vara tilldelat dig. Andra översättare kan ta det och fortsätta översättningen.

en: This will automatically generate variations for translated products corresponding to recently translated attributes.
sv_SE: Detta kommer automatiskt att skapa variationer för översatta produkter motsvarande de nyligen översatta attributen.

en: Thousand Separator
sv_SE: Tusentalsavgränsare

en: Title
sv_SE: Titel

en: To avoid this, set your cache plugin to not cache pages for visitors that have a cookie set in their browser.
sv_SE: För att undvika detta, ställ in insticksprogrammet för cachning så att sidor inte cachas för besökare som har inställda cookies i sina webbläsare.

en: To configure product taxonomies or attributes as translatable or not translatable, go to the %1$sMultilingual Content Setup%2$s
sv_SE: Konfigurera produkttaxonomier eller attribut som översättningsbara eller inte översättningsbara genom att gå till %1$sMultilingual innehållsinställning%2$s

en: To ensure your Currency Switcher continues working smoothly:
sv_SE: För att säkerställa att din valutaväxlare fortsätter att fungera smidigt:

en: To get started, we need to set up the following:
sv_SE: Följande behöver ställas in för att komma igång:

en: To manually translate product categories, tags and attributes, go to %1$sWPML &rarr; Taxonomy Translation%2$s.
sv_SE: För att manuellt översätta produktkategorier, taggar och attribut, gå till %1$sWPML &rarr; Taxonomy Translation%2$s.

en: To manually translate products, go to %1$sProducts%2$s and click on the "plus" icon.
sv_SE: För att översätta produkter manuellt går du till %1$sProdukter%2$s och klickar på "plus"-ikonen.

en: To quickly translate this and other WooCommerce store pages, please run the %1$ssetup wizard%2$s.
sv_SE: För att snabböversätta denna och andra butikssidor i WooCommerce, kör %1$sinstallationsguiden%2$s.

en: To run a fully translated site, you should translate all taxonomy terms. Some store elements, such as variations, depend on taxonomy translation.
sv_SE: För att driva en fullt översatt sida ska du översätta alla taxonomitermer. Vissa butikselement, såsom variationer, är beroende av taxonomiöversättningen.

en: To run a multilingual e-commerce site, you need to have the WooCommerce shop pages translated to all the site's languages. Once all the pages are installed you can add the translations for them from this menu.
sv_SE: För att kunna ha en flerspråkig e-handelssida måste butikssidorna i WooCommerce översättas till webbplatsens alla språk. När alla språk är installerade kan du lägga till översättningarna från den här menyn.

en: To run your store in multiple languages, you need to use the %1$sWPML plugin%2$s.
sv_SE: För att driva din butik på flera språk måste du använda %1$sinsticksprogrammet WPML %2$s.

en: To see how to translate this text, save your changes here first.
sv_SE: För att se hur du översätter den här texten, spara dina ändringar här först.

en: To translate %1$s please use the %2$s translation%3$s page, inside the %4$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce admin%5$s.
sv_SE: För att översätta %1$s, använd %2$s översättnings%3$s-sidan, inuti %4$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce admin%5$s.

en: To translate Labels, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: För att översätta etiketter går du till %1$sTranslation Dashboard%2$s.

en: To translate Person Types, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
sv_SE: För att översätta persontyper går du till %1$sTranslation Dashboard%2$s och skickar den tillhörande produkten för översättning.

en: To translate Resources, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
sv_SE: För att översätta resurser går du till %1$sTranslation Dashboard%2$s och skickar den tillhörande produkten för översättning.

en: To translate attributes, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
sv_SE: För att översätta attribut går du till %1$sTranslation Dashboard%2$s och skickar den tillhörande produkten för översättning.

en: To translate custom WooCommerce email notifications, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: För att översätta anpassade WooCommerce e-postmeddelanden, gå till %1$sTranslation Dashboard%2$s.

en: To translate custom per-product tabs, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
sv_SE: Om du vill översätta anpassade flikar per produkt går du till %1$sTranslation Dashboard%2$s och skickar den tillhörande produkten för översättning.

en: To translate custom product fields, save your changes here first, then go to the %2$sTranslation Dashboard%3$s.
sv_SE: Om du vill översätta anpassade produktfält sparar du först dina ändringar här och går sedan till %2$sTranslation Dashboard%3$s.

en: To translate custom text for payment methods, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: Om du vill översätta anpassad text för betalningsmetoder går du till %1$sTranslation Dashboard%2$s.

en: To translate global add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: För att översätta globala tillägg går du till %1$sTranslation Dashboard%2$s.

en: To translate per-product add-ons, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s and send the associated product for translation.
sv_SE: För att översätta produktspecifika tillägg går du till %1$sTranslation Dashboard%2$s och skickar den tillhörande produkten för översättning.

en: To translate permalinks for product taxonomies, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
sv_SE: För att översätta permalänkar för produkttaxonomier, gå till %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Butiks-URL:er%2$s.

en: To translate product details, including their taxonomy, use this dashboard. If you need to translate taxonomy independently or adjust store and currency settings, visit: %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce documentation%2$s.
sv_SE: För att översätta produktdetaljer, inklusive deras taxonomi, använd denna kontrollpanel. Om du behöver översätta taxonomi separat eller justera butiks- och valutainställningar, besök: %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce dokumentation%2$s.

en: To translate product permalinks, go to %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Store URLs%2$s.
sv_SE: För att översätta produktpermalänkar, gå till %1$sWPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce → Butiks-URL:er%2$s.

en: To translate product reviews, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: För att översätta produktrecensioner, gå till %1$sÖversättningspanelen%2$s.

en: To translate product taxonomies, go to the %1$sTaxonomy Translation%2$s page.
sv_SE: För att översätta produkttaxonomier, gå till sidan %1$sTaxonomiöversättning%2$s.

en: To translate the Method Title, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: För att översätta metodtiteln går du till %1$sTranslation Dashboard%2$s.

en: To translate the attribute slug, please set the option "Enable archives?" for the attribute %s in WooCommerce
sv_SE: Översätt attribut-sluggen genom att ställa in alternativet "Aktivera arkiv?" för attrubutet u %s in WooCommerce

en: To translate this content, go to the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: För att översätta detta innehåll går du till %1$sTranslation Dashboard%2$s.

en: To&hellip;
sv_SE: Till&hellip;

en: Tour Data
sv_SE: Rundtursdata

en: Translatable?
sv_SE: Översättningsbar?

en: Translate %s
sv_SE: Översätt %s

en: Translate Products
sv_SE: Översätt produkter

en: Translate Taxonomy
sv_SE: Översätt taxonomi

en: Translate URLs
sv_SE: Översätt URL:er

en: Translate WooCommerce products
sv_SE: Översätt WooCommerce-produkter

en: Translate endpoints
sv_SE: Översätt endpoints

en: Translate shipping classes
sv_SE: Översätt fraktklasser

en: Translate your whole site's content, including products, from %1$sWPML &rarr; Translation Management%2$s.
sv_SE: Översätt hela din webbplats innehåll, inklusive produkter, från %1$sWPML &rarr; Translation Management%2$s.

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
sv_SE: Översätter %1$s? Använd tabellen %2$s för enklare översättning.

en: Translation in progress
sv_SE: Översättning pågår

en: Translation to
sv_SE: Översättning till

en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

en: Up
sv_SE: Upp

en: Update %1$s for all translated %2$s
sv_SE: Uppdatera %1$s för alla översatta %2$s

en: Update Translation
sv_SE: Uppdatera översättning

en: Update frequency
sv_SE: Uppdateringsfrekvens

en: Update manually now
sv_SE: Uppdatera manuellt nu

en: Update translation
sv_SE: Uppdatera översättning

en: Updating the exchange rates on an hourly basis generates around 744 API calls a month. Please check that your exchange rates source can accommodate this higher usage.
sv_SE: Uppdatering av växelkurserna varje timme skapar ca 744 API-anrop per månad. Kontrollera att din källa för växelkurser klarar av denna höga användning.

en: Uploads
sv_SE: Uppladdningar

en: Use custom settings for translations download files
sv_SE: Använd anpassade inställningar för översättnings-nedladdningsfiler

en: Use the same files for translations
sv_SE: Använd samma filer för översättning

en: Using "translation_of" requires providing a "lang" parameter too
sv_SE: Användandet av "translation_of" kräver att man även tillhandahåller en "lang"-parameter

en: Value(s)
sv_SE: Värde(n)

en: Variations data
sv_SE: Variationsdata

en: View Order
sv_SE: Visa beställning

en: Visit website
sv_SE: Besök webbplatsen

en: WARNING! Minor limitations include 1000 requests/month limit and EUR being the only available base currency for customers using a free account. If you need more than 1000 requests per month or want to use all 170 available base currencies, you’ll need to choose one of the paid plans starting at only $10 per month.
sv_SE: VARNING! Små begränsningar inkluderar 1000 begäranden/månad och att EUR är den enda tillgängliga basvalutan för kunde som använder ett gratiskonto. Om du behöver fler än 1000 begäranden per månad eller vill använda de 170 tillgängliga basvalutorna måste du välja ett av betalalternativen som kostar från 10$ per månad.

en: WPML Export and Import
sv_SE: WPML-export och -import

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce by default will multiply all your costs and values defined above by currency exchange rates. If you don't want this and you prefer static values instead, you can define them here.
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce kommer som standard att multiplicera alla dina kostnader och värden som definierats ovan med valutakurser. Om du inte vill detta och föredrar statiska värden istället, kan du definiera dem här.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce depends on several plugins to work. If any required plugin is missing, you should install and activate it.
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce är beroende av flera tillägg för att fungera. Om något nödvändigt tillägg saknas bör du installera och aktivera det.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce detected an active cache plugin on your site.
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce upptäckte ett aktivt cache-tillägg på din webbplats.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML String Translation</a> versions prior %2$s.
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce är aktiverat men inte effektivt. Det är inte kompatibelt med <a href="%1$s">WPML String Translation</a>-versioner före %2$s.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">WPML</a> versions prior %2$s.
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce är aktiverat men inte effektivt. Det är inte kompatibelt med <a href="%1$s">WPML</a>-versioner före %2$s.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%1$s">Woocommerce</a> versions prior %2$s.
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce är aktiverat men inte effektivt. Det är inte kompatibelt med <a href="%1$s">Woocommerce</a>-versioner före %2$s.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce är aktiverat men inte effektivt. Det kräver %s för att fungera.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce är aktiverat men inte effektivt. Vänligen slutför installationen av WPML först.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce settings
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce-inställningar

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will also use cookies to identify the language and currency of each customer’s order as well as the currency of the reports created by WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce extends these reports by adding the currency’s information.
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce kommer också att använda cookies för att identifiera språk och valuta för varje kunds order samt valutan för rapporter som skapats av WooCommerce. WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce utökar dessa rapporter genom att lägga till valutainformation.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce will use cookies to understand the basket info when using languages in domains and to transfer data between the domains.
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce kommer att använda cookies för att förstå varukorgens information när språk används i domäner och för att överföra data mellan domänerna.

en: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › Setup Wizard
sv_SE: WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce › Installationsguide

en: WPML allows you to %1$stranslate your product attributes%2$s. Some attributes, like the ones based on numbers and codes, can be universal and might not need to be translated.
sv_SE: WPML låter dig %1$söversätta produktattribut%2$s. Vissa attribut, såsom de baserade på siffror och koder, kan vara universella och behöver inte översättas.

en: WPML automatically generates translated versions of default WooCommerce pages, such as Shop, Account, Checkout, and Cart.
sv_SE: WPML genererar automatiskt översatta versioner av standardsidor i WooCommerce såsom butik, konto, utcheckning och varukorg.

en: WPML support
sv_SE: WPML-support

en: Want to help <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong> plugin? %1$sGive us a review%2$s!
sv_SE: Vill du hjälpa tillägget <strong>WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce</strong>? %1$sGe oss en recension%2$s!

en: We detected a problem in your WPML configuration: the %1$sproduct_type%2$s taxonomy is set as translatable and this would cause problems with translated products. You can fix this in the %3$sMultilingual Content Setup page%4$s.
sv_SE: Vi har upptäckt ett problem med din WPML-konfiguration: taxonomin %1$sproduct_type%2$s är inställd som översättningsbar och detta kan orsaka problem med översatta produkter. Felet kan åtgärdas på %3$ssidan Multilingual Content Setup%4$s.

en: We detected that the %1$sproduct_type%2$s field was set incorrectly for some product translations. This happened because the product_type taxonomy was translated. You can fix this in the WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce %3$stroubleshooting page%4$s.
sv_SE: Vi upptäckte att fältet %1$sproduct_type%2$s var felaktigt inställt för vissa produktöversättningar. Detta hände eftersom product_type-taxonomin översattes. Du kan åtgärda detta på WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce %3$sfelsökningssida%4$s.

en: We detected that your site is using a Currency Switcher built with Twig templates. For security reasons, support for Twig-based templates will be discontinued in the upcoming version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.
sv_SE: Vi upptäckte att din webbplats använder en valutaväxlare byggd med Twig-mallar. Av säkerhetsskäl kommer stöd för Twig-baserade mallar att upphöra i den kommande versionen av WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce 5.6.

en: We noticed that you're using WooCommerce Gateways Country Limiter plugin which is now integrated into WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Please remove it!
sv_SE: Vi har märkt att du använder tillägget WooCommerce Gateways Country Limiter som nu är integrerat i WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce. Vänligen ta bort det!

en: We recommend updating your Currency Switcher as soon as possible to avoid disruptions when the new version of WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce is released.
sv_SE: Vi rekommenderar att du uppdaterar din valutaväxlare så snart som möjligt för att undvika störningar när den nya versionen av WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce släpps.

en: We updated WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce to streamline your translation work.
sv_SE: Vi har uppdaterat WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce för att effektivisera ditt översättningsarbete.

en: Weekly on
sv_SE: Veckovis på

en: Weekly on %s
sv_SE: Veckovis på %s

en: When enabled, products with prices based on the exchange rate are hidden
sv_SE: När det är aktiverat är produkter med priser baserade på växelkurs dolda

en: Which product attributes should be translatable?
sv_SE: Vilka produktattribut ska vara översättningsbara?

en: White
sv_SE: Vit

en: Widget Currency Switcher
sv_SE: Valutaväxlar-widget

en: Widget area
sv_SE: Widgetområde

en: Widget title
sv_SE: Widget-rubrik

en: WooCommerce Store Pages
sv_SE: WooCommerce butikssidor

en: WooCommerce integrates with MaxMind Geolocation to reliably determine the location of your customers.
sv_SE: WooCommerce integrerar med MaxMind Geolocation för att tillförlitligt fastställa var dina kunder befinner sig.

en: WooCommerce settings page.
sv_SE: WooCommerce inställningssida.

en: WooCommerce store pages are translated to all the site's languages.
sv_SE: Butikssidorna i WooCommerce översätts till webbplatsens alla språk.

en: WooCommerce store pages do not exist for these languages:
sv_SE: Sidorna för WooCommerce-butiken finns inte för dessa språk:

en: Yes, enable multicurrency mode
sv_SE: Ja, aktivera flervalutaläge

en: Yes, go to the troubleshooting page
sv_SE: Ja, gå till felsökningssidan

en: You are using the same value as for the regular category base. This is known to create conflicts resulting in urls not working properly.
sv_SE: Du använder samma värde som för standard kategoribas. Detta är känt för att skapa konflikter vilket resulterar i att url:er inte fungerar korrekt.

en: You can choose to clear the cart contents when you change language or currency in case you have problems in cart or checkout page
sv_SE: Du kan välja att tömma varukorgen på innehåll när du byter språk eller valuta ifall du har problem med varukorgen eller utcheckningssidan

en: You can customize the currency switcher template using these parameters:
sv_SE: Du kan anpassa valutaväxlarens mall med dessa parametrar:

en: You can enter or edit your default values on the %1$sPermalinks settings%2$s page or, for the endpoints, on the WooCommerce %3$sAdvanced settings%4$s page.
sv_SE: Du kan ange eller redigera standardvärden på sidan med %1$sinställningar för Permalink%2$s eller, för slutpunkter, på sidan WooCommerce %3$savancerade inställningar%4$s.

en: You can still use the %1$smulticurrency features%2$s without buying anything.
sv_SE: Du kan fortfarande använda %1$sfunktioner för flera valutor%2$s utan att köpa något.

en: You can translate text for subscription products from the %1$sTranslation Dashboard%2$s.
sv_SE: Du kan översätta text för prenumerationsprodukter från %1$sTranslation Dashboard%2$s.

en: You have to save all settings before updating exchange rates
sv_SE: Du måste spara alla inställningar innan du uppdaterar valutakurserna

en: You have untranslated terms!
sv_SE: Du har oöversatta termer!

en: You haven't added any secondary currencies
sv_SE: Du har inte lagt till några sekundära valutor

en: You haven't added any secondary currencies.
sv_SE: Du har inte lagt till några sekundära valutor.

en: You need the WPML plugin to make your store multilingual and display currencies based on site language. Don't have it yet?
sv_SE: Du behöver insticksprogrammet WPML för att göra din butik flerspråkig och visa valutor baserade på webbplatsens språk. Har du det inte än?

en: You should check WPML configuration files added by other plugins or manual settings on the %s section.
sv_SE: Du bör kontrollera de konfigurationsfiler för WPML som har lagts till av andra insticksprogram eller via manuella inställningar i sektionen %s.

en: You will be able to:
sv_SE: Du kommer att kunna:

en: You will need either the Multilingual CMS or Multilingual Agency package to use WPML with WooCommerce.
sv_SE: Du behöver antingen Multilingual CMS eller Multilingual Agency-paketet för att använda WPML med WooCommerce.

en: You've switched the language and there are items in the cart. If you keep the %s language, the cart will be emptied and you will have to add the items again to the cart.
sv_SE: Du har bytt språk och det ligger artiklar i varukorgen. Om du behåller %s språket kommer varukorgen att tömmas och du kommer att behöva lägga till dem igen.

en: Your cart is not empty! After you switched the currency, all items from the cart will be removed and you have to add them again.
sv_SE: Din varukorg är inte tom! När du ändrat valuta kommer alla varor i korgen att tas bort och du måste lägga till dem på nytt.

en: Your product permalink base is not translated to:
sv_SE: Din bassökväg för produktpermalänkar har inte översatts till:

en: Your settings have been saved.
sv_SE: Dina inställningar har sparats.

en: Your shipping class %1$s has been created in %2$s language. Please switch your language if you want to provide shipping costs in different currencies for this class.
sv_SE: Din fraktklass %1$s har skapats på språket %2$s. Byt språk om du vill tillhandahålla fraktkostnader i andra valutor för denna klass.

en: Your site uses %1$s to automatically calculate prices in the secondary currency. There is an %2$s effective June 1st, 2018.
sv_SE: Din webbplats använder %1$s för att automatiskt beräkna priser i sekundära valutor. Det finns en %2$s som började gälla 1 juni 2018.

en: Your theme does not support a currency switcher widget. Please %1$sadd your currency switcher%2$s using a shortcode or PHP.
sv_SE: Ditt tema har inte stöd för valutaväxlingswidget. %1$sLägg till din valutaväxlare%2$s med kortkod eller PHP.

en: and
sv_SE: och

en: configure WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce
sv_SE: konfigurera WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce

en: default
sv_SE: standard

en: important change about this service
sv_SE: viktiga ändringar av den här tjänsten

en: multicurrency settings page
sv_SE: sida med inställningar för flera valutor

en: never
sv_SE: aldrig

en: none
sv_SE: ingen

en: permalinks settings
sv_SE: Inställningar för permalänkar

en: translated
sv_SE: översatt

en: wpml-config.xml file missing from WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce folder.
sv_SE: wpml-config.xml-fil saknas från WPML Multilingual & Multicurrency for WooCommerce-mappen.
